Northminster Session

The Session is elected by the congregation as the ruling body of the church to serve its members. The Session's mission is to seek to discover and represent the will of Christ as related to the day to day running of the church.

Ruling Elders:

YoungHui Amend

Junietta Brooks

Dan Carden

Sam Lupo

Sandy Marca

Mary Barb Martin

Judy Potts-Sinicki

Chris Sablich

Scott Selby


Session Moderator:

Rev. Rachel Helgeson (Pastor)


Clerk of Session:

Kathy Close (Outgoing)

Birgit Nicolaisen (Incoming)

Northminster Teams and Church Leaders

Board of Deacons:

Nancy Loushay-Helgeson (Co-Moderator)

Judy Selby (Co-Moderator)

Dave Stella (Treasurer)

Sue Stella (Secretary)

Doug Beard

Marilyn Beard

Adrienne Brown

Ian Bryant

Laura Bryant

Randy Bryant

Peter Condorelli

Judy Johnson

Ray Johnson

Mikayla Lee (Youth Deacon)

Joe Palazzo

Andrea Patten

Mary Ann Piester


Worship:

Judy Potts-Sinicki (Team Leader and Elder Liaison)

Tat Baine

Regan Beers

Suzanne Erle

Janet Gilligan

Birgit Nicolaisen

Chris Roode


Music:

Chris Roode (Music Director and Team Leader)

Tat Baine (Organist Staff)

Donna Prikazky (Children's Choir)

Cynthia Carden (Special Music Coordinator)


Spiritual Formation:

Chris Sablich (Team Leader and Elder Liaison)

Adrienne Brown

Wayne Long

Sue Stella


Sunday School:

Adrienne Brown (Sunday School Co-Superintendent)

Debbie Sablich (Sunday School Co-Superintendent)

Chris Bishop

Nate Brown

Nicole DoBell

Kay Hooper

Chris Sablich


Mission:

Junietta Brooks (Team Leader and Elder Liaison)

Peter Condorelli

Kathy Moses

Nancy Nestlerode

Birgit Nicolaisen


Membership & Fellowship:

Diana Nogaret (Team Leader)

YoungHui Amend (Elder Liaison)

Juni Brooks

Kathy Close

Donna Cunningham

Mary Barb Martin

Jeanne Smith


Personnel:

Sam Lupo (Team Leader and Elder Liaison)

Val Brown

Jack Moses

Diana Nogaret

Jeff Smith


Presbyterian Women Board:

Donna Cunningham (PWC Moderator)

Dannie DoBell (Treasurer)

Teresa Battestin (Mission)

Jane Cannon (Communication)

Kathy Close

Suzanne Erle

Muriel Herzig

Thelma Leader

Betty Jean Tronkowski

Donna Ulmer


Nominating:

Judy Potts-Sinicki (Team Leader and Elder Liaison)

Regan Beers

Ian Bryant

Thelma Leader

Dave Martin

Scott Selby

Betty Jean Tronkowski


Finance and Stewardship:

David DoBell (Team Leader; Co-Treasurer)

Jeff Smith (President)

Dannie DoBell (Treasurer)

YoungHui Amend

Bill Crawford

Lynn Frehsee

Suzi Long

Wayne Long


Planning and Property:

Dan Carden (Team Leader and Elder Liaison)

Bill Crawford (Staff)

Gary Battestin

Nate Brown

Dave Martin

Jeff Smith

Ken Weir


Northminster Preschool:

Amy Piester (Preschool Director)

Mary Barb Martin (Board Member and Elder Liaison)

Lynn Bradley (Board Member)

Wayne Long (Board Member)


Tech Team:

Greg Amend (Team Leader)

Scott Selby (Elder Liaison)

Bill Crawford (Staff)

Nate Brown

Elizabeth DoBell

Evan Kindig

Emma Kindig

Dave Martin

Chris Sablich